"A reproduktív Természet szinte minden archaikus mítoszában női figuraként jelenik meg, minek következtében az asszonyok sokkal természetközelibb lényeknek tűnnek, mint a férfiak - ami az elmúlt párezer év patriarchális kultúráiban nagyban befolyásolta a nők társadalmi helyzetét éppúgy, mint a természethez való viszonyt ( és annak reprezentációit). A mai természetvédelmi, ökológiai és ökokritikai diszkurzusokban olykor reflektálatlanul, olykor viszont tudománytörténeti érvelések kíséretében tűnik fel az a feltételezés, hogy ahhoz az attitűdváltozáshoz, amely a túléléshez szükséges, fel kell elevenítenünk az Anyatermészet kultuszának ősi hagyományait."
/Ökokritika/
Hódolat a bölcs asszonyoknak
A gyógyászati krónikák számos férfiú vívmányát feljegyezték, kiknek munkásságát nem szabad alábecsülni. Mégis azt kell mondanunk, hogy a gyógyításban ősidőktől fogva az asszonyok jártak az élen. Közemberek gyógyításával számtalan névtelen női herbalista foglalkozott. A női gyógyítókat különböző nevekkel illették: bába, vajákos asszony, boszorkány, javasasszony, varázslónő vagy éppen ápolónő. Az orvosok nagy része soha nem vette igazán komolyan a női gyógyítókat, és a népi bölcsességeket - vajákosságként - gyakran elutasították. A tények viszont azt mutatják, hogy az elsődleges gyógyítást világszerte napjainkban is orvosilag képzetlen asszonyok végzik. Miközben az egészségügy "elsődleges gyógyítóként" a háziorvosok rendszerét támogatja, a felmérések szerint az emberek 90%-a még mielőtt orvoshoz fordulna, sokkal inkább barátaival vagy családtagjaival beszéli meg egészségi problémáit - s ezen házi gyógytanácsadók körét döntően nők teszik ki.
Nem véletlen egybeesés, hogy emberemlékezet óta számos gyógynövényt használtak a méhgörcsök csillapítására, vetélés előidézésére, az anyatejhozam szabályozására, csecsemőkólika gyógyítására. Ezek voltak azok a mindennapi panaszok, amelyek a női betegeket a női gyógyítókhoz vonzották.
Határozott tény, hogy a női herbalisták kulcsfontosságú - bár javarészt feljegyzetlenül maradt - szerepet játszottak a gyógyítás történetében. Ugyanúgy, ahogy a nagyszámú gyógynövényalapú gyógyszer eredete is feledésbe merült, a bölcs asszonyok képviselik azokat az elfelejtett gyógyítókat, akiknek több évezredes tapasztalatai tanítottak meg a gyógynövények használatára. Csupán az elsődleges a nők gyógyítására felhasznált növények számából ítélve is nyilvánvaló, hogy ezek a feledésbe merült női gyógyítók nagymértékben hozzájárultak a fő kultúrák hagyományaihoz. Ennek ismeretében különösen méltánytalan, hogy a gyógynövények történetében milyen kevés nő nevét jegyezték fel.
Hildegard - a maga nemében egyedülállót alkotott, eredeti gyógyászati könyvet írt abban az időben, amikor Európa írástudói megelégedtek a görög és római munkák másolásával; ő volt az egyetlen középkori nő, aki a bölcs asszonyok praktikáiból hátrahagyott valamit számunkra - szerencsés volt, hogy a XI. században élt. Ha 1300 és 1650 között dolgozott volna, minden bizonnyal boszorkányként égették volna meg. Nem egészen világos, mi okozta Európában a 350 éves boszorkányüldözést. A boszorkányüldözések Németországból indultak el és Európa szinte minden részébe eljutottak. Az "ördöggel való közösülés" vádját rendszeresen olyan bizonyítékokkal támasztották alá, mint a boszorkányok által használt gyógyfüvek és az általuk készített kozmetikumok, szerelmi bájitalok, nemi vágyat fokozó szerek, vetélést elindító készítmények és mérgek. A mérgezés vádlottjai általában kárhozottak voltak. Igencsak elképzelhető, hogy bizonyos nők folytatták a rómaiak "gyógynövénygyilkos" hagyományát. De ez még a "dózisfüggő hatás" felismerése előtt volt - az elmélet szerint nagyobb mennyiség erősebb hatást eredményez. Sok méregnek tekintett növény nagy mennyiségben valóban mérgező, míg orvosi vagy kozmetikai mennyiségben semmi bajt nem okoz.
A boszorkányüldözőknek nem sikerült kiírtaniuk a női gyógynövénytudományt - csupán a "föld alá söpörték" azt. Több mint egy évszázaddal az utolsó boszorkányperek után, egy javasasszony titkos családi receptként népszerűsítette a szívgyógyszerek digitalis nevű hatóanyagát tartalmazó gyűszűvirágot. Elődeinek nyilván nyomós indokuk volt titokban tartani a készítményt.
/forrás: Michael Castelman: Gyógynövényenciklopédia/
A növények és a nőiség kapcsolata
A "nő" szónak van egy jelentése, ami mellett a magyar nyelv mélyebb jelentésekkel teli varázslatos volta miatt nem lehet elmenni. Ez pedig az, hogy a növény nő - azaz nem férfi! Női minőséget képvisel a teremtésben. A -vény képzővel pedig úgy is érthetjük, hogy a kozmikus női minőség eredménye, produktuma. A teremtésben a kozmikus női minőséghez tartozik az erő (shakti), a potenciál a teremtés kibontására, kibontakoztatására. A növényekben az élet kibomlása látható. A Teremtésben az élet és az azzal összefüggő növekedés a női princípiumhoz tartozik.
Lássuk meg a kapcsolatot a mater - anya, aki gyermeknek életet ad - és a materializálódik -anyagi, testi alakot ölt - szavak között! A növény egy anyagiasult, földhöz láncolt fénylény, ami létével hidat (lehetőséget) teremt a tudatos létformák életéhez.
/forrás: Integrál Növénytan/
A Föld nőisége, a nőiség és a természet összefüggései
Évezredek során az emberiség különleges kapcsolatot alakított ki Földanya és a nőiség között. Ez a kapcsolat mélyre nyúlik, több, mint egy egyszerű megfigyelés, olyan kölcsönös tisztelet és együttműködés, mely a természet és a nők közötti erős kötelékről szól. A nőiség és a természet összefonódása több aspektusból is megközelíthető;
Az élet teremtője: Földanya, az anyafigura szimbóluma, az élet megteremtője és táplálója. Ahogyan a nők táplálják és szülik az életet, úgy gondozza és táplálja a Föld minden lényét. Ez a megosztott szerep mélyebb megértést és tiszteletet hoz létre a nők és a természet között.
Évszakok és a női ciklusok: ahogyan a Föld a négy évszakon keresztül ciklikusan változik, a nők teste is ciklikus változáson megy át (pl. menstruációs ciklus)
Gyógyító erő: sok kultúra tekinti a nőket gyógyítónak; a női belső gyógyító energiák és intuíció mások és a Föld gyógyulását is segíti.
Ökológiai éberség: a Föld tisztelete és ezáltal a Föld kincseinek és értékeinek megőrzése felelősségre ösztönző erő a környezetvédelem terén.
Összeköttetés érzése: a természetben való időtöltés segít a belső béke és egyensúly megtalálásában, segít megérezni a mélyebb összeköttetést Földanyával és saját nőiségünkkel.
A természet az inspiráció forrása: mélyebb érzések és gondolatok jöhetnek felszínre, melyek a nőiség és a természet közötti szoros kapcsolatot erősítik.
Természetes szépség kifejeződése: a természetben található változatos szépség és harmónia segít a nőknek elfogadni és szeretni saját testüket és nőiségüket. A virágok, hegyek, patakok, elhullt falevelek, korhadt rönkök megfigyelésével megértjük, hogy a tökéletlenség is része a természetes szépségnek és ez megerősítheti az önbizalmunkat, önelfogadásunkat.
Az élet folytonossága: ahogyan a természet folyamatosan változik és megújul, úgy a nők is képesek átvészelni az élet változásait és kihívásait. Az élet különböző szakaszaiban megvan az erő és az alkalmazkodóképesség, amely lehetővé teszi a túlélés és a virágzás folytonosságát.
A bölcsesség forrása: a természetben rejlik egy mély bölcsesség, intelligencia; a Föld tanít minket az évszakok váltakozásáról, a természet ritmusáról és az élet körforgásáról, segítve nekünk megérteni saját életünk fordulatait és kihívásait.
A gyógyítás és megújulás forrása: az erdőkben, a tengerpartokon való séták vagy akár a mezőn való fekvés lehetőséget adnak a feltöltődésre, megújulásra s hogy újra kapcsolatba léphessünk belső békénkkel, önmagunkkal.
A nőiség és a természet közötti kapcsolat folyamatosan tanít minket arra, hogy a megértés, elfogadás és együttműködés kulcsfontosságúak az életünkben. Ahogyan folytatjuk ezt az utazást, egyre mélyebb kapcsolatot alakítunk ki saját magunkkal, egymással és a Földdel és ez a kapcsolat megerősít bennünket a mindennapi élet kihívásaival szemben. Legyen ez a kötelék inspiráció és erőforrás ahhoz, hogy egy boldogabb és harmónikusabb életet éljünk, mind egyénileg, mind kollektíven! Legyen ez az együttműködés és tisztelet alapja ahhoz, hogy egy harmónikusabb és fenntarthatóbb jövőt teremtsünk mindannyiunknak!